MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie paliwo do nowych wałbrzyskich autobusów wodorowych. Rozpoczęła się budowa stacji tankowania wodoru

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Miasto Wałbrzych oczekuje na pierwsze autobusy elektryczne zasilane wodorem. Jest też przełom w sprawie paliwa dla tego nowoczesnego taboru, na ul. Wysockiego rozpoczęła się budowa ogólnodostępnej stacji tankowania wodorem w Wałbrzychu. Wałbrzyscy samorządowcy mają też pomysły na samodzielną produkcję zielonej energii i przetwarzania jej w wodór.

Spis treści

Wałbrzych oczekuje na nowe autobusy napędzane wodorem oraz stację do ich tankowania

W ostatnich latach Gmina Wałbrzych poszukiwała optymalnych dla górzystego miasta nowego, niskoemisyjnego taboru autobusowego. Miasto w oparciu o testy zdecydowało się wybrać autobusy elektryczne zasilane wodorem, pozyskano na zakup nowych 20 autobusów środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także wyłoniono dostawcę tych autobusów.

 Będzie paliwo do nowych wałbrzyskich autobusów wodorowych. Rozpoczęła się budowa stacji tankowania wodoru
Elżbieta Węgrzyn / Polskapress

Podjęto też starania dotyczące powstania na terenie miasta stacji tankowania wodoru. Budowę rozpoczęto przy istniejącej już stacji paliw Orlen w dzielnicy Biały Kamień.

- Właśnie w tym tygodniu PLN Orlen rozpoczął fizycznie budowę stacji paliwowej paliwa wodorowego przy ul. Wysockiego na zapleczu istniejącej stacji paliwowej. Dzieje się to zgodnie z umowami, o których mówiłem od wielu miesięcy - ogłosił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha podczas czerwcowej sesji Rady Miasta.

Koncern paliwowy wyłonił wykonawcę tych prac w październiku 2023 roku.

- W ramach postępowania ofertowego nr PKN/2/001346/22 dotyczącego: Wyboru Generalnego Wykonawcy budowy stacji tankowania wodoru na SP 4272 Wałbrzych w formule EPC, ORLEN S.A. działając zgodnie z zasadami ww. zapytania ofertowego, na Wykonawcę wybrał Konsorcjum: ZBM S. A., PRF - Gás, Tecnologia e Construção, SA Reprezentowanym przez Lidera Konsorcjum ZBM S.A. - wyjaśniono w oficjalnym komunikacie.

25 marca 2024 Orlen uzyskał pozwolenie na budowę stacji tankowania wodorem wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przy ul. Wysockiego 43, dz nr 156/11 i część 156/12, obręb 18 Biały Kamień.
Obecnie na placu budowy trwają prace ziemne, rozpoczęte 17 czerwca. Wedle informacji na terenie budowy, działania budowlane mają potrwać do końca stycznia 2025.
Zgodnie z informacją PKN Orlen S.A., inwestycja ta zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- W najbliższych latach stacje wodorowe ORLEN powstaną także w Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Do 2030 roku koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł - informował koncern w 2022 roku. Pierwotnie planowano oddać inwestycję do użytku w pierwszym kwartale 2024 roku.

Budowa trwa przy ul. Wysockiego w Wałbrzychu

Co wiadomo o budowanej stacji tankowania wodoru w Wałbrzychu?

Zgodnie z wydaną w marcu 2024 roku przez prezydenta Wałbrzycha decyzją zmieniającą decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych:

W skład planowanej instalacji wchodzić będą takie elementy jak zbiorniki buforowe, układy chłodzenia wodoru, układy kompresorowe i dystrybucyjne, dystrybutory 350 bar i 750 bar czy zbiorniki magazynowe stacjonarne lub mobilne, zapewniające pojemność ok. 2896 kg wodoru. Układ magazynowy będzie mieć dedykowane miejsce podjazdowe dla ciągnika siodłowego z naczepą z której wodór, w sposób bezpieczny, będzie przelewany do stacjonarnej pojemności magazynowej. W przypadku magazynu wodoru składającego się z naczep drogowych układ stacji posiadał będzie dedykowane miejsca podjazdu i dokowania naczep, a liczba miejsc podjazdowych/dokujących będzie większa o jeden względem ilości naczep wchodzących w skład magazynu mobilnego.

  • Stacja tankowania wodorem w Wałbrzychu będzie przeznaczona do zasilania transportu publicznego i samochodów osobowych w związku z tym zostanie zintegrowana z infrastrukturą istniejącej stacji paliw PKN ORLEN S.A.
  • Stacja będzie otwarta 24 h/7 dni w tygodniu. Realizowana w ramach przedmiotowego przedsięwzięcia ogólnodostępna stacja tankowania wodoru będzie służyć zasilaniu pojazdów HDV(Heavy Duty Vehicle) i LDV (Ligth Duty Vehicle).
  • Przewiduje się, że 20 autobusów miejskich i 30 samochodów osobowych (ok. 780kg H2/dobę). Zgodnie z wymaganiami oczekuje się możliwości załadowania 10 autobusów w godzinach od 22:00 do 03:00 (5h) oraz kolejnych 10 w trakcie dnia z częstotliwością nie większą niż tankowanie nocne.
  • Planowane dobowe zapotrzebowanie na wodór w pierwszym okresie funkcjonowania wynosić będzie 780 kg/dobę. Zgodnie z założeniami projektowymi, wymagana pojemność magazynowa stacji tankowania wodorem będzie zapewniała m.in. dwudobowe maksymalne zapotrzebowanie, tj. 1560 kg wodoru. Wodór będzie dostarczany m.in.: z Hub Anwill Włocławek.

Co jeśli miasto otrzyma pierwsze autobusy przed ukończeniem budowy stacji?

- Jak sieć nie zdąży, to będzie nam dostarczać wodór w mobilnej stacji wodorowej do naszych 20 autobusów, które od września będą u nas - zapowiedział włodarz Wałbrzycha.

Mieszkańcy miasta obawiają się, że kosztowna w eksploatacja autobusów zasilanych wodorem może wpłynąć na ceny biletów komunikacji miejskiej. Decyzje w tej sprawie nie zapadły, a ostatnia podwyżka cen biletów nastąpiła w lipcu 2023.

Wałbrzych chce wytwarzać własny wodór z zielonej energii

Tuż przy stacji Orlenu w dzielnicy Biały Kamień miasto wybudowało pierwszą miejską elektrownię słoneczną, z której energia pozyskiwana jest na cele miejskie i może też posłużyć do przetworzenia jej w wodór na potrzeby. Przedstawiciele wałbrzyskiego Ratusza i spółek miejskich odwiedzili w ostatnich tygodniach Gaj Oławski, gdzie produkowany jest wodór.

- To jedyny w Polsce obszar, w którym na skalę nie laboratoryjną, ale gospodarczo efektywną, rozpoczęto produkcję wodoru wykorzystującego do tego własną energię elektryczną w tzw. elektrolizerach. Produkowany jest tam wodór w ilości 2 ton na dobę i jest to wodór całkowicie czysty - zielony - wyjaśniał prezydent Roman Szełemej podczas czerwcowej sesji Rady Miasta.

Samorząd chce skorzystać z doświadczenia tamtejszych ekspertów z Gaju Oławskiego i podjąć z nimi współpracę.

- Podpisaliśmy porozumienie, które pozwoliłoby nam być może rozpoczęcie pierwszych przygotowań do budowy własnych instalacji produkujących z energii odnawialnej wodór. Mówimy o farmach fotowoltaicznych, które zresztą już mamy - wyjaśnia Roman Szełemej.

Prezydent zapowiedział również prace nad powstaniem miejskiej elektrowni wiatrowej liczącej 1-3 wiatraków. Pisaliśmy o tym

Warto przypomnieć, że w 2023 roku miasto podpisało też list intencyjny z firmą Hydrogen Utopia International działającą za pośrednictwem jej polskiej spółki Hydropolis. Podmiot ten dysponuje technologią bezemisyjnego przetwarzania odpadów komunalnych z plastiku w energię. Średniej wielkości miasto może dzięki niej ze swoich odpadów wyprodukować gaz na potrzeby ciepłowni lub wodór na potrzeby napędzania np. komunikacji miejskiej.

Trwa budowa stacji tankowania wodoru w Wałbrzychu

Będzie paliwo do nowych wałbrzyskich autobusów wodorowych. R...

Przypominamy film z podpisania umowy na dostarczenie do Wałbrzycha nowych autobusów wodorowych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie paliwo do nowych wałbrzyskich autobusów wodorowych. Rozpoczęła się budowa stacji tankowania wodoru - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto