Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Śnieżce zimno i mocno wieje. Turysto! Na karkonoskim szlaku przydadzą się raczki

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
W Karkonoszach zimowo. Termometry na szczycie Śnieżki wskazują -3.5 °C, a silny wiatr dochodzący do 112 km/h znacznie obniża odczuwalną temperaturę. Sprawdź dokładną prognozę i przygotuj się przed wyjściem w góry.

Wybierając się w Karkonosze o tej porze roku trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Pogoda w dolinach nie ma nic wspólnego z tym, co dzieje się w wyższych partiach. Aktualnie na szczycie Śnieżki panuje gęsta mgła i słabe opady śniegu, a szlaki są bardzo śliskie. Turystom zalecane są raczki turystyczne. Temperatura wynosi - 3.5 °C, a wiatr w porywach osiąga nawet 112 km/h.

W weekend zapowiadane są opady deszczu i marznąca mżawka. Wiatr będzie słabszy, ale nadal mocno będzie obniżał odczuwalną temperaturę. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami.

Jak przygotować się przed wyjściem na karkonoskie szlaki?

Ekwipunek i dobre przygotowanie
Przed wejściem na szlak koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody. Dzięki temu będziemy wiedzieć na co się szykować i jaki strój ubrać. Grań Karkonoszy to jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce, będące także jednym z najchłodniejszych. Ubranie powinno być nieprzemakalne, chroniące przed wiatrem, ale również na tyle lekkie, aby można było komfortowo maszerować. W górach sprawdza się metoda ubierania "na cebulę", czyli warstwowo. Dzięki temu w każdym momencie będziemy mogli regulować poziom ciepłoty.

Na karkonoskich szlakach w okresie jesienno- zimowym jest ślisko. Wiatr robi swoje, tworząc często lodową warstwę na trasach. Odpowiednie obuwie górskie trzymające kostkę to bardzo ważna część naszego przygotowania, a i czasem one są niewystarczające. Raczki i kije powinny znaleźć się w naszym ekwipunku.

Schroniska górskie są otwarte, warto jednak w plecaku mieć jakiś prowiant i ciepłą herbatę, aby móc na szlaku dodać sobie energii.

Kondycja ważna sprawa. Zadbaj o nią przed wyjściem na szlak
Nie powinno się ruszać na górski szlak, nie dbając wcześniej choćby w minimalnym stopniu o fizyczną formę. Regularne spacery, trening siłowy czy wizyty na basenie na pewno poprawią naszą kondycję. Jeśli jednak mamy w planach ambitniejsze górskie wędrówki, powinniśmy poświęcić więcej czasu na budowanie formy. Pamiętajmy, że wobec silnych opadów śniegu i nieprzetartego szlaku, będziemy zmuszeni poświęcić o wiele więcej energii niż w sytuacji, w której szlak jest dobrze przetarty. Podobnie zresztą wobec większego oblodzenia - pracują wtedy mocniej inne partie mięśni, dochodzi do tego ponadprzeciętne skupienie.

Naładowany telefon i aplikacja NA RATUNEK

Aplikacja NA RATUNEK jest nieoceniona w przypadku wzywania służb ratunkowych przez turystę.

Najważniejsze funkcje aplikacji
- wzywanie pomocy – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, poprzez kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601 100 300 lub numer ratunkowy nad wodą 601 100 100, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z właściwą Służbą Ratowniczą,

- lokalizacja osoby potrzebującej pomocy – automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej do wybranej Służby Ratowniczej. Wysłanie lokalizacji następuje poprzez SMS w trakcie rozmowy telefonicznej,

- Książeczka Medyczna – pozwala na umieszczenie najważniejszych informacji o aktualnym stanie zdrowia, które mogą być bardzo pomocne dla Służb Ratowniczych lub medycznych w trakcie akcji ratunkowej. Umożliwia również podanie kontaktu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto