Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienna Góra. Szopki krakowskie będą na liście UNESCO. Andrzej Morański ucieszyłby się z tego

Alina Gierak
Muzeum Tkactwa Kamienna Góra
Kamienna Góra. Szopki krakowskie zostaną wpisane na „Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”. Z tej wiadomości ucieszyłby się Andrzej Morański, nieżyjący już mieszkaniec Kamiennej Góry, twórca wielokrotnie nagradzanych szopek krakowskich.

Wniosek o wpisanie szopek krakowskich na listę UNESCO podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Pod koniec marca pismo zostanie przekazane do sekretariatu UNESCO.
W rozwoju szopkarstwa krakowskiego wielkie zasługi miał kamiennogórzanin Andrzej Morański. Był wielokrotnym uczestnikiem konkursu szopek krakowskich. Nie tylko pokazywał swoje dzieła, ale też zdobywał nagrody. W latach: 1984, 1985, 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995 wygrywał w kategorii szopek średnich i w 1996 roku w kategorii małych. Jego szopki znajdują się w kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zmarł w 1997 roku. Został pochowany w Kamiennej Górze na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej.

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze ma w swoich zbiorach ruchomą szopkę krakowską Andrzeja Morańskiego. Dzieło pochodzi z 1995 roku. Ma stałe elementy architektury krakowskiej - kościół Mariacki i Kaplica Zygmuntowska. Oprócz tego ma oczywiście biblijne postaci ze świętą rodziną włącznie. Ale nie tylko. Jedną z figurek jest Lech Wałęsa, który w 1995 roku przegrał z Aleksandrem Kwaśniewskim w wyborach prezydenckich.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe (ang. Intangible Cultural Heritage) to przekazywane z pokolenia na pokolenie praktyki, wiedza, wyobrażenia, idee i wartości, umiejętności, tradycje, przekazy, ale też związane z nimi artefakty, przedmioty i miejsca. Tworzy naszą grupową, narodową, etniczną bądź religijną tożsamość. Wzmacnia poczucie przynależności do grupy, społeczności czy wspólnoty. Wpis na taką listę oznacza rozgłos i przynosi prestiż w skali światowej.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto