Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienna Góra przystąpiła do programu "Mieszkanie plus".

Alina Gierak
UM Kamienna Góra
Kamienna Góra. Samorząd zgłosił do programu "Mieszkanie +" siedem działek, na których mogłyby powstać lokale dla osób o średnich i niskich dochodach.

Kamienna Góra. Samorząd szacuje, że w Kamiennej Górze problem mieszkaniowy dotyka ok. 100 rodzin. - Stąd do programu Mieszkanie+ podchodzimy z zainteresowaniem i z uwagą czekamy na szczegóły dotyczące jego realizacji - wyjaśnia Marcin Ryłko z Urzędu Miejskiego w Kamiennej Górze.

Ze swojej strony wytypowaliśmy i zgłosiliśmy 7 uzbrojonych działek na terenie miasta, na których powstać mogłyby takie budynki. Jesteśmy gotowi do podpisania listu intencyjnego. Czekamy w tej sprawie na negocjacje z instytucjami rządowymi.

- dodaje.
Program Mieszkanie +
W miniony poniedziałek, w budynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się konferencja pod nazwą „Mieszkanie plus w samorządach. Od intencji do inwestycji”. Gospodarzem spotkania był wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, a wzięli w nim udział prezydenci, burmistrzowie i wójtowie polskich miast. Kamienną Górę reprezentowali burmistrz Krzysztof Świątek i pełnomocnik ds. społecznych Arkadiusz Dybiec.
Program opierać ma się na silnej współpracy instytucji rządowych z partnerami biznesowymi i jednostkami samorządu terytorialnego. Zakłada on budowę budynków wielorodzinnych na terenach przekazanych przez gminy i skarb państwa, co spowodować ma zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach, tzn. dla tych, których z jednej strony zarobki nie pozwalają na ubieganie się o mieszkania komunalne, a z drugiej strony są zbyt niskie do otrzymania kredytu na zakup własnego M.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie plus, rząd przyjął pod koniec września br. Zgodnie z założeniami programu ideą jest powstanie m.in. tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kw.
Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy.
Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. – spółkę z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). Podczas konferencji podpisana została Koalicja Mieszkanie Plus. Jej cele to promocja dobrych praktyk na rynku mieszkaniowym, przezwyciężanie barier prawnych, wdrażanie nowoczesnych technologii, m.in. w oparciu o polskie innowacje, oraz wspólne poszukiwanie finansowania dla realizowanych inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto