Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężarówki Kamienna Góra. Będą kontynuować poszukiwania tajemniczych ciężarówek

Alina Gierak
Ciężarówki Kamienna Góra. Choć pierwsze badania, nic nie dały, eksploatatorzy nie poddają się, Będą kontynuować prace przy poszukiwaniu na terenie Osiedla Antonówka w Kamiennej Górze ciężarówek z czasów II wojny z nieznanym ładunkiem.

Ciężarówki Kamienna Góra. -

Chodzi o potwierdzenie, czy istotnie we wskazanym w zgłoszeniu miejscu, pod ziemią znajduje się ukryta sztolnia, a jeśli tak, to co skrywa

- wyjaśnia Marcin Ryłko z kamiennogórskiego magistratu.
- Robimy swoje, bez rozgłosu - dodaje Ryłko, nawiązując do poszukiwań złotego pociągu w sąsiednim Wałbrzychu.
W Kamiennej Górze szukają ciężarówek z II wojny światowej.

Zawiadomienie o ukrytym transporcie, wpłynęło od mieszkańca miasta. O niemieckim transporcie miał się on rzekomo dowiedzieć od niemieckiego żołnierza, który brał udział w ich ukrywaniu i maskowaniu wejścia. Niemiec miał mu o tym opowiedzieć ponad 60 lat temu. Zawiadomienie potraktowano poważnie.
Badania zlecił i opłacił urząd miasta. Wykonuje je Towarzystwo Poszukiwań Argonauta z Leśnej pod nadzorem archeologa z Biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Myśleli, że prace pójdą szybko, ale natrafili na trudności. - W planie prac było ściągnięcie wierzchniej warstwy gruntu, wykonanie kilku odwiertów na głębokość do 6 metrów i penetracja ewentualnie odkrytych przestrzeni - relacjonuje Marcin Ryłko.
Okazało się, że ze względu na bardziej skomplikowaną strukturę gruntu, przez cały dzień (12 sierpnia) udało się wykonać dwa odwierty na głębokość 5-6 m. Do tej głębokości wiertnica nie natrafiła na pustą przestrzeń. Co dalej?
Dyskusja zakończyła się wczoraj. Członkowie ekipy poszukującej historycy, archeolodzy, geolodzy i eksploratorzy postanowili kontynuować prace.
Tym razem obejmą one bardziej szczegółowe badania nieinwazyjne, przy pomocy dodatkowych, precyzyjniejszych urządzeń. Niewykluczone jest również przeprowadzenie kolejnych prac inwazyjnych.
Termin dalszych działań nie został jeszcze ustalony. -

Pozwolenie konserwatora zabytków na prowadzenie badań mamy do września-

mówi Ryłko. Ale można ten termin przedłużyć.
W czasie wojny na osiedlu Antonówka w Kamiennej Górze działała fabryka amunicji. Niemcy drążyli tam też sztolnie. W fabryce pracowały tysiące jeńców wojennych. Po wojnie teren ten znajdował się pod nadzorem wojsk radzieckich. Odchodząc w latach 50. XX w. zalały one podziemia.
O szukaniu ciężarówek czytaj
TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto